Micky Mellon
Manager Profile

Manager Details

  • Full Name: Michael Joseph Mellon
  • Born: March 18th, 1972 (Paisley)
  • First Appointed: July 6th, 2020


Managerial History


Jul 6th, 2020 to Present

Most Appearances Top Scorers
1. Peter Pawlett - 14
2. Calum Butcher - 14
3. Luke Bolton - 14
4. Ian Harkes - 14
5. Jamie Robson - 13
6. Nicky Clark - 13
7. Mark Reynolds - 12
8. Mark Connolly - 12
9. Logan Chalmers - 11
10. Benji Siegrist - 10
1. Nicky Clark - 5
2. Lawrence Shankland - 2
3. Cammy Smith - 2
4. Calum Butcher - 1
5. Ryan Edwards - 1
6. Ian Harkes - 1
7. Peter Pawlett - 1
8. Mark Reynolds - 1
9. Adrián Sporle - 1

First Match In Charge
Aug 1st, 2020 1 - 1 vs. St Johnstone, League (Premiership)

Last Match In Charge
Oct 17th, 2020 0 - 0 vs. Aberdeen, League

Total Players Used:
25 (29 including unused subs)

Biggest Win(s)
Oct 7th, 2020 6 - 2 vs. Brechin City, League Cup (Sectional Tie - Group C)

Heaviest Defeat(s)
Sep 12th, 2020 0 - 4 vs. Rangers, League (Premiership)
Aug 29th, 2020 0 - 4 vs. Kilmarnock, League (Premiership)

Overall Record

Games Won Drawn Lost For Against
14 5 3 6 15 19
(35.7%) (21.4%) (42.9%)

At Home

Games Won Drawn Lost For Against
8 2 2 4 5 7
(25.0%) (25.0%) (50.0%)

Biography

Micky began his playing career with Bristol City in 1989, spending four years at Ashton Gate, including a loan spell with Irish club Cork City. He moved to West Bromwich Albion in 1993, and Blackpool a year later, where he established himself as a regular in the first team under Sam Allardyce. In 1997 he moved on to Tranmere Rovers, spending two years at Prenton Park before moving on to Burnley. He returned to Tranmere in 2001, before turning out for Kidderminster Harriers, Witton Albion and Lancaster City where he went into coaching.

After a spell as a youth team coach with Burnley, he became manager of Fleetwood Town in September 2008, guiding them to two promotions up to the English Football League. He moved on to Barnsley as assistant manager before returning to management with League Two Shrewsbury Town in May 2014. There he secured automatic promotion to League One in 2015 before becoming Tranmere Rovers boss in October 2016.

He enjoyed success at Wembley in May 2018, taking Rovers back to the EFL after a 2-1 win over Boreham Wood in the National League play-off final, and another promotion followed for Micky as he guided Tranmere to back-to-back promotions after defeating Newport County at Wembley in the League Two play-off final in 2019. By March 2020, Rovers were within the relegation zone of League One, and after the cancellation of fixtures due to the COVID-19 pandemic, the club were relegated to League Two.

After a well publicised search for a new manager following the departure of Robbie Neilson, United announced Micky as the clubs first team manager in July 2020.


Players Signed

New Players Transferred In
Player Date Signed Fee
1. Jack Newman Jul 10th, 2020
2. Luke Bolton Jul 28th, 2020
3. Ryan Edwards Aug 3rd, 2020
4. Florent Hoti Sep 11th, 2020
5. Marc McNulty Oct 5th, 2020
6. Neil Alexander Oct 7th, 2020

Youth Players Signed on Professional Terms
Player Pro Terms Signed